Kominek w twoim salonie – dlaczego nie?

Kominek w twoim salonie – dlaczego nie?

Category : Blog

Dla wielu z nas ta magiczna sytuacja spoczynku przy kominku, z płomieniami skrzącymi wesoło wokół to sprawa z gatunku wymarzonych. Taka sytuacja to prawdziwe uosobienie romantyzmu i domowego ciepła. Poskromienie ognia dla swojego zapotrzebowania okazało się dla wielu osób wiekowym sukcesem, wcale zatem nie będzie dziwić fakt, że nawet po rozpowszechnieniu się wynalazku jakim był prąd pragniemy ognia w zaciszu przestrzeni domowych. Z wyjątkiem wspomnianego wcześniej romantyzmu i światła niesie on bowiem bardzo pożądane ciepło. Nawet w epoce ogrzewania typu centralnego.

Kominek w dzisiejszych czasach

Jeszcze pewien czas wstecz murowany kominek w domu był naprawdę pewnego typu wyznacznikiem prestiżu społecznego i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Dziś kominek zyskał mnóstwo nowocześnie pomyślanych oblicz. Firmy odpowiedzialne za projektowanie kominków zasypują nas oryginalnymi propozycjami na „domowe ognisko” i mogą czasami przyprawić o niezły zawrót głowy.

Postaw na minimalizm i funkcjonalność

Kominek w doskonały wręcz sposób dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza, a raczej można go dopasować. Poza tym ogień przyciąga i wieczorem nawet najbardziej zagorzali wielbiciele gier komputerowych z chęcią przy nim posiedzą. To wyjątkowe ciepło.

Ale trzeba też pamiętać o kilku minusach

Najbardziej oczywisty to ten, że ogień w domu to zawsze zagrożenie pożarowe i z trzeba ostrożnie podchodzić do kominka, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci. Druga kwestia to skonstruowanie właściwej wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, bo gdy będzie za późno trzeba przewiercać się do piwnicy aby znaleźć odprowadzenie dla dymu i nie dopuścić do niewłaściwego stężenia czadu. Tak czy inaczej gdy mamy kominek, często trzeba wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest rozwiązanie

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na tradycyjny kominek to w ramach alternatywy można skorzystać zawsze z kominka elektrycznego ogrzewanego płynnym paliwem. Do wyboru są również specjalne ekrany wyświetlające płomień.